Zwykle wizyta u dentysty kojarzy się z wyrywaniem zębów, dyskomfortem i bólem. Stomatologia nie ogranicza się jedynie do leczenia zębów, lecz zajmuje się całą jamą ustną, tkankami miękkimi, chorobami przyzębia, językiem, czy żuchwą. Oprócz zabiegów stosuje też działania profilaktyczne. Niestety przychodzi taki moment, kiedy nie można zwlekać z wizytą u dentysty.
Nie lekceważ profilaktyki stomatologicznej
Kiedy zaniedbamy profilaktykę, może to doprowadzić do wielu problemów z zębami. Nie leczona próchnica zębów prowadzi do głębokich ubytków, sięgających do wnętrza zęba. Na skutek działania bakterii rozwija się stan zapalny. Gromadzące się tam bakterie rozmnażają się błyskawicznie, a ponieważ jest to miejsce bogato unerwione i bardzo ukrwione, toteż powoduje silne dolegliwości bólowe. Nie należy wówczas odkładać wizyty u stomatologa, który może zalecić leczenie kanałowe (zobacz także: ).
Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Na pewno zaleci takie leczenie w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Leczenia kanałowego nie należy się bać, ponieważ przeprowadzane jest w znieczuleniu. Polega ono na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem. Niestety nie zawsze leczenie kanałowe przynosi oczekiwane efekty. Jednak z uwagi na to, że jest to jedyna metoda na uratowanie zęba warto podjąć takie ryzyko.
Możliwe powikłania po leczeniu kanałowym
W wyniku zabiegu mogą powstać różnorakie powikłania, zarówno podczas leczenia, jak i oddalone w czasie. Do najczęstszych należą ukruszenie zęba, wytworzenie się ropnia o dolegliwościach bólowych i obrzękach nie wspominając. Niekiedy konieczne będzie podanie antybiotyków. Jeżeli odpowiedni zadbamy o zęby, będziemy pamiętać o profilaktyce i wizytach kontrolnych wówczas leczenie kanałowe nie będzie nam potrzebne.