Opieka nad małymi dziećmi

W wielu tradycyjnych głównie rodzinach żłobek lub przedszkole kojarzone były do niedawna z zaniedbaniem opieki rodzicielskiej, z wygodnictwem rodziców, złem koniecznym, celowym wietrzeniem dzieci w przedszkolu, by łapały katar i nie chodziły do przedszkola. A dzisiaj rodzice postrzegają żłobek i przedszkole jako wybawienie w sytuacji własnej pracy zawodowej i instytucję, która profesjonalnie opiekuje się dzieckiem, przykładając się do jego społecznego rozwoju.

Nie obywa się bez problemów. Na stronach internetowych niektórzy opiekunowie wylewają swoje żale na żłobek bądź przedszkole, oskarżając o zaniedbania skutkiem czego dzieci często chorują. Inni rodzice zwracają z kolei uwagę na to, że nieodpowiedzialni rodzice przyprowadzają do żłobka chore dzieci, tym samym narażając inne na infekcję. Jeszcze inni upominają, by zanadto nie trzymać dziecka w domu pod kloszem, bo traci odporność i dlatego łapie w żłobku wszystkie wirusy. Prawda leży gdzieś pośrodku, wymaga odpowiedzialności i troski z obu stron. Przyznać jednak trzeba, że współczesny żłobek i przedszkole nie jest już zwykłą przechowalnią dla maluchów.

Świetnie przygotowane placówki, jak np. Akademia Muminków w Krakowie, oferują różne formy aktywności i terapii a nawet diety dla dzieci. Rozsądni rodzice muszą jednak zwrócić uwagę na oferty, ich jakość i specyfikę. Czasem dbałość o specjalną dietę bywa najważniejsza, częściej ważna jest odległość od domu. Istotne jest też towarzystwo innych dzieci. W grupie maluch uczy się empatii i samodzielności, nawiązuje pierwsze przyjaźnie i to jest też ważne dla niego, bo będzie ułatwiać start szkolny.

Scroll to Top