Pogrzeb – formalności krok po kroku

Śmierć bliskiej osoby to bardzo traumatyczne przeżycie, do tego trzeba przebrnąć przez wszystkie pogrzebowe formalności, a przecież w takiej chwili nie zawsze mamy do tego głowę. Poniżej znajdziecie listę formalności pogrzebowych, których trzeba dopełnić.

1. Karta zgonu – musi być wypisana przez lekarza, inaczej nie będziemy w stanie uruchomić pozostałych procedur. Oczywiście lekarz może omówić podpisania karty, zazwyczaj dzieje się tak w wypadku, gdy śmierć nastąpiła nagle np. w wyniku wypadku czy przestępstwa.
2. Zgłoszenie zgonu należy dokonać go w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego. Ten obowiązek ma rodzina – małżonek, dzieci zmarłego lub inni krewni. Gdy do zgonu doszło w szpitalu, zgłoszenie wykonuje szpital.
3. Wybór zakładu pogrzebowego – ostatnim krokiem jest wybór zakładu pogrzebowego. Jeżeli konieczny jest przewóz zwłok z zagranicy, trzeba znaleźć firmę, która świadczy takie usługi. Obecnie coraz więcej zakładów pogrzebowych ma w ofercie międzynarodowy transport zmarłych i dopełniają wszelkich formalności w naszym imieniu. Solidny zakład pogrzebowy powinien pomóc nam w organizacji pogrzebu, począwszy od transportu zwłok, kremacji, wyboru trumny, kwiatów, oprawy uroczystości, konduktu żałobnego, po takie rzeczy jak zasiłek pogrzebowy, akt zgonu. Każda firma może mieć w swojej ofercie różny zakres usług, warto o to dopytać przed podpisaniem umowy. Najlepiej decydować się na taką firmę, która działa kompleksowo i w tych smutnych, ciężkich dla nas chwilach trochę odciąży nas od obowiązków.

Zobacz też: Przewóz zwłok z zagranicy |epitafium-przewozy.pl

Scroll to Top