Kuchnia polska w słodkiej odsłonie

Sformułowanie „polskie potrawy” większości osób kojarzy się z daniami pokroju kotleta schabowego, bigosu, pierogów z kapustą i grzybami, czy barszczu czerwonego z uszkami. Jednak kuchnia polska w swojej tradycji ma również wiele słodkich potraw takich jak ciasta, ciasteczka, tarty i inne bardzo smaczne desery.

Jednymi z najstarszych polskich słodkości są ulipki z pianą. Przed współczesnymi kanonami deserów w okresie sarmackim słodkie wypieki były bogate w ostre przyprawy korzenne. Wzorzec przyprawionych w ten sposób deserów zmienił się w epoce oświecenia, gdy do Polski zaeksportowano cukier z Francji. Cukier stał się głównym składnikiem ciast. Wówczas pojawiały się pierwsze cukiernie. Jedną z najstarszych warszawskich cukierni była”Pod Pikadorem”, natomiast w Krakowie „Jama Michalika”. Owe lokale nie były tylko miejscami, w których można było zjeść wspaniałe słodkości, ale były to również elitarne miejsca spotkań.

Obecnie najpopularniejszym polskim wypiekiem jest baba drożdżowa lukrowana, czekoladowa, klasyczna, w najrozmaitszych odsłonach doskonale kojarząca się nam z Wielkanocą. Równie popularnym wielkanocnym ciastem jest mazurek. W czasie Bożego Narodzenia cukiernie pękają w szwach na skutek wykupywania makowców i pierników. Niektórzy oczywiście wolą upiec sami i w tym celu odwiedzają jakiś dobry blog kulinarny w Internecie.

W tłusty czwartek pączkarnie zbijają fortunę. Mimo że pączki są dostępne przez cały rok, to we wcześniej wspomniany dzień Polacy zjadają je nawet do kilkudziesięciu milionów. Równie chętnie zjadane w ten dzień są faworki. Wielką popularnością cieszą się także serniki i szarlotki w najrozmaitszych odsłonach. Reasumując polska kuchnia poza tłustymi daniami charakteryzuje się wspaniałymi wypiekami.

Scroll to Top